Išmanusis, arba labai protingi namai

Visiems teko girdėti labai išmanias frazes apie protingus namus. Kas iš tikrųjų yra tie išmintingieji ir kokie tokio namo privalumai bei ypatumai? Šiandien ir Lietuvoje vis dažniau kambam apie protingąją architektūrą. Kol vieni kalbėjo ir domėjosi, kiti suspėjo įsirengti protingą namų sistemą savo būstuose. Esminiai tokio namo ypatumai, tai savaimingumas. Tas savaimingumas, tai  nėra tik savaime pasikeliantys garažo vartai, nuo judesių užsidegančios šviesos, ar savaime užsitraukiančios užuolaidos. Protingo namo sistemą sudaro ir daug sudėtingesnių prietaisų ir elementų.

 Protingi namai, tai visa namų „ekosistema“ , kurioje sujungiami visi įmanomi elektriniai prietaisai. Juos programuojate pagal save arba savo gyvenimo tempą ir scenarijų. Ši sistema nuleis žaliuzes, jie ant specialių daviklių kris intensyvi saulės šviesa. Jums į telefoną bus atsiųstas pranešimas jei namų apaugos sistema pažeista. Galėsite stebėti ir valdyti namuose įrengtas kameras. Jei tokią sistemą įrenginėjat sodo namelyje, galite suprogramuoti ją taip, kad prieš jums atvažiuojant namai pašildomi, o pirtis užkuriama. O kas nesvajojo apie savaiminio laistymo sistemą. Kai neturite laiko apsilankyti sode, kad palaistytumėt daržą. Jums tereikia išmanios drėkinimo sistemos. Kai gruntas pakankamai sausas įsijungs purškiuliai. Taigi savo namus prižiūrėsite visapusiškai.

Kaip funkcionuoja protingi namai? Dauguma sistemos sudedamųjų dalių veikia sensoriškai, tai reiškia reaguoja į judesius, vaizdus, temperatūras ir kitus akivaizdžius sąlygų pasikeitimus. Dažniausiai į pasikeitimus reaguoja specialūs davikliai, kurių duodama informacija sugeneruoja ir paskirstoma pagal komandas. Komandas dažniausiai valdo elektros ir buities prietaisai. Šildymo, vartų, žaliuzių, garso ir vaizdo aparatūrą sujungia viena protinga valdymo sistema. Žinoma gyventojams ir patiems teks pavaldyti šią sistemą pulteliais, išmaniaisiais telefonais, jautriais ekranais bei balsu.

Protingi namai turi atitikti standartus. Kadangi protingame name sujungiamos kelios įrangos,  jos tarpusavyje turi „susišnekėti“, sąveikauti. Šiandien tai vyksta be jokių trikdžių, net skirtingų gamintojų įranga puikiai tarpusavyje jungiasi. Jau 1980-aisiais, Amerikoje, viena kompanija ( X-10) standartizavo pirmąją protingų namų valdymo sistemą. Praėjo jau 34 metai, o išmaniosios technologijos dar patobulėjo. Ši sistema funkcionali, nes visi signalai perduodami tais pačiais maitinimo laidais. Pirmoji sistema turėjo trūkumų, bet išradus Micro LAN, signalai perduodami tik vienu laidu. Kai Amerikiečiai išbandė LON Works sistemą, buvo pradėta jungti net „skirtingų protokolų“ sistemas į vieną bendrą.

Kas vyksta Europoje? Europietiški protingi namai išvystė dar labiau. Šiandien net skritingų gamintojų įranga gali jungti į vieną sistemą. Europietiškas protingas namas turi tik savo „vykdytoją“ ir asmeninį „kontrolerį“. Dar prieš 20 metų Suomiai ir jų kompanija „Siemens“ sukūrė EIB, vadinamąjį Europietiškąjį instaliavimo autobusą (European Instaliation Bus). Šiandien tokį įrenginį gamina vis daugiau garsiausių gamintojų.

Ar sistema finansiškai naudinga? Protingi namai ir jų sistema atlieka dvi funkcijas: suteikia gyvenimui komfortabilumą ir optimizuoja elektros energijos sąnaudas. Šiandien galima susikurti individualią namų valdymo sistemą. Vieniems svarbus tik taupumas, o kitiems tik komfortas. Pagal savus prioritetus ir  susidėliosite būsimą protingo namo sistemą. Greta šildymo ir kitų elektros įrenginių, galima įrengti ir kondicionavimo sistemą. Manoma, kad protingo namo idėja ir investicija atsiperka per 7-10 metų. Kai elektros energija brangsta į tokią sistemą naudinga investuoti. Paprastai protingo namo sistema ir jos įrengimas gali kainuoti nuo 8 iki 80 tūkstančių litų. Vis tik apsiribokite protingu prietaisų jungimu prie sistemos, kitaip nuo krūvio jie gali ir neveikti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>